Olga Prokop-Miśniakiewicz
Rzeźbiarka. Asystentka w pracowni rzeźby Instytutu Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Absolwentka Instytutu Edukacji Artystycznej APS z 2016 roku, gdzie obroniła z wyróżnieniem dyplom w pracowni rzeźby prof. Macieja Zychowicza i dr. Grzegorza Gwiazdy.
W 2013 r. ukończyła z wyróżnieniem studia podyplomowe na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Obroniła dyplom magisterski na Wydziale Architektury PW w Warszawie oraz Faculty of Architecture University of Detroit.
Zajmuje się także malarstwem i miniatorstwem. W swojej twórczości zwraca się ku człowiekowi, jego cielesności domagającej się spełnienia w rozkoszy i wiecznym święcie oraz duchowości, pragnącej postu i w poście szukającej spełnienia.
Organizatorka wydarzeń: Forum Sztuki 2013, Art Fresh Festival (AFF), oraz Ochota na Sztukę. Pisze o sztuce i o historii sztuki na blogu „Ogród Rozkoszy”, prowadzi autorską galerię „Magiel Sztuki”, uczy malarstwa i rysunku. Mieszka i tworzy na warszawskiej Ochocie oraz na Warmii.
Działania w przestrzeni publicznej
2024 Spławienie Narcyza, CRP Orońsko, realizacja dużej rzeźby Narcyza a następnie rejestracja akcji wodowania na stawie i umożliwienie Narcyzowi swobodnego dryfu, rejestracja obiektu stworzonego z rzeźby i jej odbicia w wodzie.
2024 EGO in loco ubi inventa, trwająca dwa tygodnie rejestracja fotograficzna odbić własnej postaci w stercie odpadów szklanych opartych o ścianę magazynów w CRP Orońsko i przeznaczonych do wyrzucenia w związku z przebudową obiektu.
2023 POOPilek – posprzątaj po swoim psie – Akcja zorganizowana wraz z radną dzielnicy Ochota dla przedszkolaków (w cyklu wydarzeń wzięło udział około 400 dzieci). Po akcji burmistrz Ochoty zdecydował się umieścić kopie POOPilka w 3 parkach miejskich, obiekty wywołały olbrzymie kontrowersje i sprowokowały dyskusję w mediach (telewizja, prasa, portale społecznościowe), rzeźba została wspomniana w pracy zbiorowej Sztuka Aktualizacja co widać w przestrzeni publicznej Warszawy ISBN:978-83-966480-1-3
2024 POOPilek w Terminalu Kultury Gocław – edukacja najmłodszych

POOPilek
Przez cały rok, dzień po dniu, przechodzę wzdłuż pięknej alei kasztanowców na ulicy Baśniowej, gdzie pod numerem 3 znajduje się moja pracownia. Obserwuję jak nagie

SPŁAWIENIE NARCYZA
Pierwszy pomysł na rzeźbę nie zakładał kontaktu z wodą i wynikał zasadniczo z przemyśleń na temat moich pierwszych sukcesów artystycznych i rozważań, ile narcyzmu jest

EGO
EGO in loco ubi inventa – Instalacja EGO w miejscu, gdzie została odnaleziona – te szyby to prawdopodobnie pozostałość po pracach różnych artystów. Stoją w
WYSTAWY
Z artystą Leonem Michną, malarzem, pedagogiem, człowiekiem, który uczył mnie artystycznego postrzegania świata, otworzył na kolor, dał poczucie sprawczości i pomógł w kształtowaniu mojej osobowości twórczej.
Fot.: Maja Miśniakiewicz (w czasie wernisażu zorganizowanej przeze mnie wystawy Forum Sztuki)
Wystawy indywidualne
2024 Figura Humana, Galeria Sztuki Współczesnej Łazienki III, MOK Jastrzębie Zdrój
2024 Omne Humanum, wystawa na Noc Muzeów, Defabryka, Warszawa
2023 Figura Humana Wystawa pod Płotem, Brzeźno Łyńskie (zin# 4, nakład 100 szt)
2023 Figury, Galeria 101 Projekt, Warszawa
2022 Figura Humana Noc Muzeów 2022 Galeria Pod Okiem, Warszawa (zin# 3, nakład 100 szt)
2021 Dochodząc do JA – wystawa rzeźby – Galeria Magiel Sztuki, Warszawa (zin#2, nakład 50 szt.)
2021 Notatki z czasów Izolacji – wystawa na płocie, Brzeźno Łyńskie, (zin#1, nakład 50 szt.)
2020 Siódme Niebo – wystawa na płocie, Brzeźno Łyńskie
2019 Uosobienia – galeria Magiel Sztuki, Warszawa, (katalog ISBN 978-83-951285-2-3 )
2019 Miniatura, galeria Magiel Sztuki, Warszawa
2018 Miejska Neuroza, Warsztat Warszawski, Warszawa (katalog ISBN 978-83-951285-1-6)
2018 Odniesienia Analogie Ogniwa, ACK UMCS, Lublin (katalog ISBN 978-83-951285-0-9)
2018 Wystawa jednego obrazu, Otwarta Kolonia, WCK, Warszawa
Wystawy zbiorowe
2024 Ogród Rzeźby, Centrum Olimpijskie, Warszawa
2024 Festiwal Rzeźby Warszawskiej, OW ZPAP Galeria DAP, Warszawa
2023 Society Portrait Sculptors FACE 2023, Londyn, Wielka Brytania
2023 Portrait Society of America, Waszyngton, Stany Zjednoczone
2023 In Plus, Wystawa sekcji rzeźby ZPAP, Galerie DAP, Warszawa (katalog)
2022 Grafika Malarstwo Rzeźba, wystawa wykładowców, absolwentów i studentów IEA APS, Galeria Mariacka, Gdańsk
2021 W Hołdzie Mistrzom, galeria DAP 1, Warszawa, (katalog)
2020 Sztuka Polska na Czas Pandemii, galeria DAP 1, OW ZPAP, Warszawa
2020 Kiodygresy, galeria Amfiteatr, Ostróda, (katalog)
2019 Statek Robinsona, Galeria Miejska we Wrocławiu, Muz. Architektury (katalog)
2018 Synergia, Galeria pod Okiem, instruktorzy Magazynu Sztuk, Warszawa
2018 Wystawa ZPAMiG, Muzeum Regionalne w Siedlcach, Siedlce (katalog)
2018 Rozmowy, Miejskie Muzeum Zabawek, Karpacz
2018 Art Fresh Festival, Sheraton Hotel, Warszawa (katalog)
Nagrody i wyróżnienia
2023 rzeźba Nostalgia – wyróżnienie i udział w wystawie Society of Portrait Sculptors w Londynie
2023 rzeźba I belive I can Fly – wyróżnienie Certificate of Exellence od The Portrait Society of America, Waszyngton
2023 rzeźba Na Trzepaku – Art Talent Show Selected Artist, Lucca Art Fair 2023
MEDIA

MAGAZIF wywiad
"Im głębiej wchodzisz w tworzenie i zaczynasz żyć sztuką, to sztuka zaczyna żyć w tobie. Niekiedy mam wrażenie, że powstaje niezależnie od mojej woli".
Oto kolejna rozmowa z cyklu "Artyści i kolekcjonerzy", do której Mat Kubaj zaprosił Olgę Prokop-Miśniakiewcz.
Mat Kubaj (MAGAZIF.com): Czy pamiętasz jaki moment w życiu spowodował, że postanowiłaś być rzeźbiarką?
Dokładnie pamiętam, bo nie ja wybrałam rzeźbę, tylko rzeźba wybrała mnie.

RDC wywiad
Gośćmi Beaty Jewiarz byli: Ewa Mierzejewska - organizator, Grzegorz Worpus- Budziejewski, malarz Olga Prokop - Miśniakiewicz, rzeźbiarka i malarka.

POOPilek
W ramach akcji „Czysta Ochota” artystka Olga Prokop-Miśniakiewicz stworzyła rzeźby wypróżniających się psów. Jak wyjaśnia dzielnica, chodzi o edukację najmłodszych, aby sprzątać po swoich zwierzętach. Jedna z rzeźb stanęła w Parku Pięciu Sióstr. Dzisiaj miało nastąpić kolejne odsłonięcie w Parku Szczęśliwickim, lecz w nocy wyrwano rzeźbę razem z betonowym fundamentem. Więcej na RDC: https://www.rdc.pl/aktualnosci/warszawa/warszawa-czysta-ochota-rzezba-sztuka-pies-prokop-misniakiewicz-burmistrz_5kiIuE1P7jxIJkUBxsuh

UOSOBIENIA
Rozwiesiłam białe koszule i obserwowałam jak targane wiatrem, przybierały różne pozy i wykonywały gesty. Uniwersalność gestu i zrozumienie zawartego w nim kodu, każe zastanowić się nad fenomenem postrzegania i mechanizmem, który pozwala nam odczytać ludzkie emocje z przedmiotu. Bo postrzeganie to coś zupełnie innego niż widzenie. Widzimy koszulę, ale postrzegamy cierpienie. Widzimy koszulę, ale postrzegamy ekstazę. Koszula ma bardzo bogatą symbolikę a szczególnie koszula biała. Już samo zestawienie jej z czerwienią tła staje się opowieścią o bólu, cierpieniu i śmierci.

MIEJSKA NEUROZA
Kultura trzepaka, czyli trzepak w kulturze. Rzecz o malarstwie Olgi Prokop-Miśniakiewicz "Jeżeli wierzyć francuskiemu biskupowi Bossuetowi pierwsze miasto założył Kain, żeby mieć gdzie głuszyć wyrzuty sumienia. Być może to nieprawda, ale wspaniale tłumaczy nasze miejskie neurozy i nadaje im symboliczne umocowanie. W tej perspektywie wszyscy bowiem jesteśmy dziedzicami tego pierwszego zbrodniarza w historii i jednocześnie pierwszego mieszczucha. " Jacek Zalewski
Vestibulum vel orci nec nunc blandit sagittis.
Curabitur sit amet ante vitae justo tincidunt sagittis…




